748880-2025 - Resultat
Sverige – Socialt arbete – Skyddat boende
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSkyddat boende
BeskrivningUpphandlingen omfattar att tillhandahålla platser i skyddat boende. Skyddat boende är en biståndsbedömd och tidsbegränsad insats. Ett skyddat boende kan vara både för kortare och längre tidsperioder. Målgruppen är personer över 18 år, med eventuellt medföljande barn inom kategorierna Våld i nära relationer, Stöd och skydd till följd av hot, våld eller andra övergrepp, Hedersrelaterat våld, Människohandel i sexuellt syfte och Prostitution. Skyddat boende ska arbeta på uppdrag direkt från socialtjänsten. Syftet med placeringen är att skydda och stödja den/de enskilda från att fortsatt utsättas för våld, hot eller andra övergrepp i en akut och ibland livshotande situation. Anbud kan lämnas på två (2) anbudsområden. Avtal kommer att tecknas med flera leverantörer. Anbudsområde 1: Skyddsnivå 2 Anbudsområde 2: Skyddsnivå 3
Intern identifierareSOF 180/2024
Typ av förfarandeAnnat förfarande i ett steg
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85310000 Socialt arbete
Ytterligare klassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85320000 Socialvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelSkyddsnivå 2
BeskrivningSkyddsnivå 2: En säkerhetsplanering ska göras med den enskilde som utgår från tidigare hot- och riskbedömningar. Det ska finnas rutiner för personal och volontärer vid hot och våld mot boende Det ska finnas upparbetade kontakter med polis och andra som kan rycka in vid förhöjd risk eller hot. Det ska finnas personal med kunskap om våld och andra övergrepp mot närstående som är tillgänglig vid behov dagtid. Personalen ska finnas på plats under dagtid i det skyddande boendets lokaler. Övriga tider ska personalen vara tillgänglig vid behov. Boendet ska ha ett visst skalskydd. Personalen ska ha viss kontroll över vilka som kommer ut och in i boendet.
Intern identifierareSkyddsnivå 2
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelSkyddsnivå 3
BeskrivningSkyddsnivå 3: En säkerhetsplanering ska göras med den enskilde som utgår från tidigare hot- och riskbedömningar. Det ska finnas rutiner för personal och volontärer vid hot och våld mot boende Det ska finnas upparbetade kontakter med polis och andra som kan rycka in vid förhöjd risk eller hot. Det ska finnas personal med kunskap om våld och andra övergrepp mot närstående som är tillgänglig vid behov dagtid. Personalen ska finnas på plats i det skyddade boendets lokaler dygnet runt. Boendet har larm, säkerhetsdörr och är i övrigt anpassat för enskild med hög riskfaktor att utsättas för våld av en eller flera förövare enligt hot- och riskbedömning. Personalen har kontroll över vilka som kommer in och ut i boendet.
Intern identifierareSkyddsnivå 3