2. Förfarande
Förfarande
Titel: Digitala verktyg med tillhörande tjänster
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal avseende en helhetslösning som ger stöd för pedagogisk utveckling och förbättringar för elevers lärande i kommunerna, med följande ingående delar som tillsammans skall bidra till önskad helhetslösning: • Hård- och mjukvara • Service och support • Kompetensutveckling och stöd
Intern identifierare: IU24-115
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 30200000 Datorer och datamateriel
Ytterligare klassificering (cpv): 30213000 Persondatorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 80500000 Utbildningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del