2. Förfarande
Förfarande
Titel: Anläggningsskötsel och underhåll av brandlarm och sprinkler
Beskrivning: anläggningsskötsel av: automatiska brandlarm, utrymningslarm integrerade i automatiska brandlarm styrfunktioner och funktionskontroll av utrustningar kopplade till automatisk brandlarm som tex: brandgasventilation, rökluckor, rökfönster, brandgardiner, magnetuppställda branddörrar och brandventilatorer lokala utrymningslarm vilka ej är kopplade till SOS utrymningslarm med talat meddelande sprinkleranläggningar branddörrar med lokal stängning provning och felavhjälpande underhåll av manuellt styrda brandskyddsutrustningar kontroll av nyckelskåp och nycklar tillhörande objekten
Intern identifierare: 125/23
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50413200 Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning
Ytterligare klassificering (cpv): 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45343100 Brandsäkringsarbeten, 45343230 Installation av sprinklersystem, 71630000 Teknisk besiktning och provning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandlingen omfattar anläggningsskötsel av: automatiska brandlarm, utrymningslarm integrerade i automatiska brandlarm styrfunktioner och funktionskontroll av utrustningar kopplade till automatisk brandlarm som tex: brandgasventilation, rökluckor, rökfönster, brandgardiner, magnetuppställda branddörrar och brandventilatorer lokala utrymningslarm vilka ej är kopplade till SOS utrymningslarm med talat meddelande sprinkleranläggningar branddörrar med lokal stängning provning och felavhjälpande underhåll av manuellt styrda brandskyddsutrustningar kontroll av nyckelskåp och nycklar tillhörande objekten
Intern identifierare: Anläggningsskötsel och underhåll av brandlarm och sprinkler