749119-2024 - Resultat
Sverige – Elmateriel – Elmaterial
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelElmaterial
BeskrivningUpphandlingen omfattar ett heltäckande sortiment av el- förbrukningsmaterial för succesiva avrop under ramavtalsperioden. Upphandlingen ska tillgodose Umeå kommuns hela behov av el- förbrukningsmaterial som exempelvis kabel, relä, timer, lysrör, uttag, LED-lampor, halogen, installationsmaterial, lysrör, armaturer m.m. Denna upphandling omfattar artiklar som inom branschorganisationen "Sveriges elgrossister" SEG betecknas i E-nummerlistor. Kommuner avser att teckna avtal med en elgrossist som har ett brett sortiment och utbud till ett marknadsmässigt pris. Säljaren åtar sig att leverera material i enlighet med villkoren i detta ramavtal med bilagor samt leverans till samtliga av Kommunens angivna adresser. Säljarens leveranskapacitet ska upprätthållas under hela ramavtalsperioden. Säljaren har inte rätt att, med hänvisning till detta Ramavtal, marknadsföra eller sälja produkt eller tjänst som inte omfattas av Ramavtalet. Säljaren åtar sig att utföra alla delar av avtalet i enlighet med bestämmelserna i detta ramavtal och med den skicklighet, snabbhet och omsorg som Kommunen har anledning att förvänta av ett välrenommerat företag verksamt inom branschen.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 31681410 Elmateriel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97652:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31521000 Lampor, 31224810 Förlängningssladdar