2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kulturskoleverksamhet
Beskrivning: Upphandlingen avser drift av kulturkurser för barn och unga från förskoleklass till och med vårterminen man fyller 19 år inom ramen för kulturskolan. Kommunen avser upphandla undervisning (ämneskurser) inom minst följande kategorier: -Musik -Teater -Bild/film -Dans
Intern identifierare: 23-039
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingen görs i enlighet med ett öppet förfarande med hänsyn till reglerna om sociala och andra särskilda tjänster med annonsering i EU. Lag: LOU (2016:1145)
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80000000 Undervisning och utbildning
Ytterligare klassificering (cpv): 92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Kulturskola (1)