749168-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Skodon – Kängor
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelKängor
BeskrivningFörsvarsmakten har behov av kängor till anställda och värnpliktiga. Med kängor avses två modeller: -Marschkänga (två kängor kommer att antas) -Vinterkänga (en känga kommer antas) Upphandlingen syftar till att teckna ramavtal med max tre (3) leverantörer. Försvarsmakten avser teckna avtal för tre (3) olika modeller. Ramavtalet omfattar ett helhetsåtagande för leverantören att leverera kängor till Försvarsmaktens olika verksamhetsställen runt om i hela landet.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatja
Motivering för det påskyndade förfarandetBrådskande behov
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 18800000 Skodon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelMarschkänga 1
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92439:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18810000 Skodon förutom sport- och skyddsskor
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelMarschkänga 2
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92439:Lot:2
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelVinterkänga
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92439:Lot:3