2. Förfarande
Förfarande
Titel: Trygghetslarm
Beskrivning: Beskrivning av kontraktsföremålet Örnsköldsviks kommun efter genomförande av förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14 § punkt 3 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal med Addsolutions Care Sverige AB avseende leverans av efterfrågade, produkter och tjänster kan hantera trygghetslarm i Coordcom. Avtalstid: 1 år med möjlighet till förlängning med 6mån som max totalt 4 år. Motivering varför upphandlingen inte annonserats Motivering av beslut att Förhandlat förfarande utan föregående annonsering Kommunens alarmeringscentral (KAC) Örnsköldsviks kommun arbetar i ett ärende- och larmhanteringssystem som heter Coordcom. I detta system hanteras av KAC allt från räddningsärenden, automatiska brandlarm, inbrottslarm, hisslarm, driftlarm, personlarm, joursamtal och trygghetslarm. Coordcom tillhandahålls i Sverige av SOS Alarm, och SOS Alarm har ensamrätt på Coordcom i Sverige. KAC har ett nyttjanderättsavtal med SOS Alarm om att använda Coordcom för hantering av alla ärende som inkommer i larmcentralen. Genom att hantera alla ärendetyper i samma system så minimeras risken att något missas, vilket skulle vara större om hantering av olika ärendetyper skedde i olika system. Driftsäkerheten på Coordcom är väldigt hög då hela den svenska 112-funktionen initialt hanteras i detta system. Coordcom ligger inte anslutet mot internet, utan har helt fristående förbindelser. Genom att använda Coordcom som ärende- och larmhanteringssystem finns också möjlighet att dela ärende mellan Trygghets- och larmcentralen och SOS Alarm där flera funktioner i samhället behöver aktiveras. Exempelvis kan larmoperatör vid KAC enkelt i systemet kontakta en 112-mottagare på SOS Alarm om ambulans behöver tillkallas i ett ärende. Trygghetslarm som används i Sverige använder ett protokoll som heter SCAIP. För att kunna hantera trygghetslarm i Coordcom så behövs det en SCAIP-mottagare. SOS Alarm har idag ingen egen SCAIPmottagare utan har ett samarbete med Legrand för att nyttja deras SCAIP-mottagare för att ta emot larm i Coordcom. Genom att använda Legrands hårdvara och webbgränssnitt (CMP) för registrering av trygghetslarm så skickas information i realtid in i Coordcom. Detta gäller både vid nyregistrering av trygghetslarm, ändringar på befintliga trygghetslarm samt vid borttagning av trygghetslarm. Vid användning av Legrands hårdvara för trygghetslarm så får KAC en sammanhållen larmkedja, det vill säga från Trygghetslarm och tillbehörslarm till larmmottagning, vilket minskar risken för fel. Därav kommer Örnsköldsviks Kommun teckna ramavtal med Addsolutions Care Sverige AB som har samarbete med SOS alarm samt har möjlighet att integrera ovanstående funktionalitet på ett sömlöst och fullgott sätt utan att göra några anpassningar av redan existerande system.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79711000 Larmövervakningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Del ett
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution