74991-2019 - ResultatSverige-Mora: Städning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Efterannons - Lokalvård MK UH 2018/00016
Referensnummer: MK UH 2018/00016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Mora kommun upphandlar lokalvård till kommunens verksamheter.
Upphandlingen är uppdelad i sex delar.
Anbud kan läggas på en eller flera delar.
Skolor, förskolor och daghem är indelade efter rektorsområden enligt nedan:
1. Noret, Färnäs, Nusnäs ca 12 300 kvm
2. Utmeland, Morkarlby ca 16 400 kvm
3. Sollerön, Vika ca 3 600 kvm
4. Östnor, Våmhus 5 250 kvm
5. MUC-mora utbildningscentrum (Mora gymnasium) ca 22 500 kvm
6. Samtliga övriga objekt; administrativa lokaler, trygghetsboenden, idrottsanläggningar och offentliga toaletter 25 700 kvm
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning, 90911100 Städning av bostäder, 90911200 Städning av byggnader, 90919200 Kontorsstädning, 90919300 Städning av skolor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen