2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenad för fastighetsnära insamling av avfall
Beskrivning: Upphandlingen omfattar en insamlingsentreprenad för avfall från hushåll och verksamheter i Hylte kommun. I avtalet ingår avfallshämtning samt transport till Mossarp återvinningscentral i Gislaved och Stomsjö återvinningscentral i Värnamo. Hylte kommun har för avsikt att ingå i kommunalförbundet Samverkan Återvinning Miljö från och med 2026-01-01. När den juridiska processen är färdig överlåter Hylte kommun avtalet till Samverkan Återvinning Miljö och därmed ändras huvudmannen.
Intern identifierare: 2024 SBN0165
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster, 90511300 Insamling av avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000