750046-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Ombyggnad av skepp – Ombyggnad och elektrifiering Marstrandsfärjan
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelOmbyggnad och elektrifiering Marstrandsfärjan
BeskrivningUpphandlingen avser ombyggnation och elektrifiering av färjan Lasse-Maja III som trafikerar färjeleden mellan Marstrandsön och Koön. Inom ramen för projektet ligger även livstidsförlängande åtgärder på reservfärjan Nisse som kommer att trafikera då Lasse-Maja är ur trafik.
Intern identifierareKS2023/2378
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 50242000 Ombyggnad av skepp
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareOmbyggnad och elektrifiering Marstrandsfärjan