750069-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar – Ramavtal för samverkansentreprenader - va - ledningsarbeten
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal för samverkansentreprenader - va - ledningsarbeten
BeskrivningObjektet omfattar Ramavtal för samverkansentreprenader inom VA, baserat på ABT 06. Kontraktsspråket är svenska. Företrädesvis omfattar sedan avrop från ramavtalet entreprenader inom VA-ledningsarbeten värda upptill 50 MSEK och som beställaren väljer att utföra som samverkansentreprenader.
Intern identifierare23/00127
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRamavtal för samverkansentreprenader - va - ledningsarbeten