750210-2023 - ResultatSverige-Lerum: Måltidsleveranser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av måltidstransporter
Referensnummer: SBN23.586
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55521200 Måltidsleveranser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av måltidstransporter, livsmedel
Omfattning
Avtalet gäller transport av färdiglagad mat och tillbehör (t.ex mjölk, sallad och bröd) från tillagningskök till mottagningskök/serveringskök samt retur av kärl (värmeskåp, kantiner, behållare, backar) till respektive tillagningskök. Anbudsgivaren ska lämna respektive hämta skåp med mera innanför dörren till köken. Varuleverans (kompletterande livsmedel, förbrukningsmaterial till köket och annan köksutrustning såsom utensilier etc.) förekommer, ca vid ett tillfälle per vecka i samband med ordinarie transport och i båda riktningarna.
Avtalsstart planeras till 2024-01-01 och löper tom 2027-12-31.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 63710000 Kringtjänster för landtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen