Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biträdande projektledare Skåne/Blekinge.
Referensnummer: 1137/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar att agera som biträdande projektledare (BiPL) åt FORTV projektledare (PL) för i första hand investeringsprojekt i Skåne och Blekinge men kan även omfatta underhållsprojekt i området. Uppdraget är beräknat som en tjänst motsvarande 50 % men kan utökas vid behov efter överenskommelse. BiPL kommer att för den tid som uppdraget pågår tillhandahållas kontorsplats i Karlskrona alt Ronneby för att kunna komma åt FORTV system för ekonomi och projektadministration.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen