75028-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Säkerhetstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Manuell bevakning Helix.
Referensnummer: SLSO17-336
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser tillträdesskydd, inpasseringskontroll/säkerhetskontroll, övervakning samt receptionstjänst med besöksmottagning vid Helix. I uppdraget ingår även att bemanna en bevakningscentral dygnet runt. I receptionen möter man både patienter, personal och besökare. Samtliga besökare och patienter skall mötas med stor öppenhet och av serviceinriktad bevakningspersonal för att snabbt och smidigt hänvisas in till besöksmottagare utan att avkall på säkerheten görs.
Bevakningsuppdraget omfattar totalt runt 20 väktare. Antalet heltid- och deltidstjänster är 10-14 stycken. Utöver dessa tjänster tillkommer personal för att täcka upp vid ledighet och akuta vakanser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppförandekod:
Leverantören ska acceptera och följa SLL:s uppförandekod för leverantörer, se bilaga Uppförandekod för leverantörer.
Upphandlingsobjekt och omfattning:
SLSO bjuder in till att lämna anbud gällande Manuell bevakning Helix.
Denna upphandling avser stationär bevakning på Helix samt tillkommande tjänster enligt kravspecifikationen. Upphandlingen sker genom SLSO:s försorg men omfattar även den verksamhet som bedrivs inom RMV. Avtalet tecknas mellan SLSO och leverantör.
Upphandlingen omfattar följande:
Förutsättningarna för att få arbeta inom uppdraget är att leverantörens personal, som behöver få tillträde till Helix lokaler. Om personal återfinns i belastningsregistret krävs tillstånd och godkännande av RPV:s säkerhetsansvarig innan person eller arbetstagare beviljas tillträde till Helix.
Personal som inte återfinns i belastningsregistret eller har blivit godkända av RPV:s säkerhetsansvarig och som sedan är tilltänkta att arbeta på Helix ska innan uppdraget påbörjas presenteras för RPV:s säkerhetsorganisation. Innan presentationen sker ska CV för samtliga kandidater bifogas till RPV:s säkerhetsansvarig.
Anbud ska lämnas för hela uppdraget. Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör. Skälet till detta är att uppdragets art och omfattningen endast lämpar sig för sammanhållen leverans från en och samma leverantör för hela uppdraget.
Avtalstid
Avtal tecknas för perioden 1.11.2017 – 31.10.2020 eller om det tecknas senare; från det datumet och tre (3) år framåt. Därefter har SLSO möjlighet att förlänga avtalet en eller flera gånger med upp till två (2) år. Avisering om förlängning ska ske skriftligen senast tre (3) månader före avtalstidens utgång. Vid avtalstidens utgång upphör avtalet att gälla utan krav på föregående uppsägning.
Förteckning över upphandlingsdokumenten:
Upphandlingsdokumentationen är uppdelat i följande delar:
1. Anbudsinbjudan.
2. Kravspecifikation.
3. Avtalsvillkor.
Bilaga Priser Tilläggstjänster.
Bilaga – Uppförandekod för leverantörer – SLSO.