750556-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – K0051.000 Flottiljområdet Mark och Elanläggning Karlsborg
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelK0051.000 Flottiljområdet Mark och Elanläggning Karlsborg
Beskrivningelarbeten inom flottiljområdets airside och landside. Exempel på arbeten är: • Dränering av flygfältet i sin helhet • Reparation av dagvattenledningar genom infodring • Breddning och reparation av taxibana • Omfattande beläggningsarbeten på rullbanan inkl ny vändzon • Justering/Förstärkning av stråkytor • Ny serviceväg • Räddningsväg
Intern identifierare545/2012
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45235000 Anläggningsarbete för flygfält, startbanor och manöverområde, 45235200 Anläggningsarbete för startbanor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000