750564-2023 - ResultatSverige-Uppsala: Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Framkomlighetsanalystjänst och tidtabellsoptimerare
Referensnummer: UPPH2023-00004
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212450 Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal
II.1.4.
Kort beskrivning
Ett webbaserad verktyg som bland annat på en karta visualiserar Region Uppsalas bussars medelhastighet för olika tidsintervaller baserat på kollektivtrafikdata från Trafiklab. Med hjälp av visualiseringen ska det vara möjligt att identifiera flaskhalsar i systemet, det vill säga platser där bussarna har kört långsamt.
Behandling av personuppgifter
Information om hur Region Uppsala behandlar personuppgifter redogörs via länken Behandling av personuppgifter (regionuppsala.se).
Anbudstidens utgång
Anbud ska vara ingivet till Mercell TendSign senast 2023-11-05 23:59. Anbud som inkommer efter anbudstidens utgång får inte prövas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38300000 Mätutrustning, 72316000 Dataanalys, 79311000 Undersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen