750601-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Servrar – Serverhårdvara
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Serverhårdvara
Beskrivning: Kriminalvårdens befintliga avtal avseende serverhårdvara löper ut 2027-02-16. Kriminalvårdens avsikt med upphandlingen är att teckna ett nytt ramavtal med en Leverantör för att tillgodose Kriminalvårdens behov av servrar samt tillbehör, licenser och support. Syftet med upphandlingen är att underhålla befintlig servermiljö och tillgodose myndighetens behov av serverprodukter under de kommande fyra (4) åren. Avsikten är att tecknat Ramavtal möjliggör successiva leveranser under avtalsperioden så att gammal utrustning kan bytas ut och att tillkommande behov kan anskaffas på ett enkelt sätt. Kriminalvården växer och behöver därför successivt expandera sin servermiljö för att möta den förväntade tillväxten. Inledningsvis finns behov av att köpa in samt byta ut vissa serverprodukter. Behovet kan dock förändras över tid och förväntas kunna öka markant, varför upphandlingen behöver möjliggöra en flexibel och skalbar lösning.
Intern identifierare: 2026-9338
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48820000 Servrar
Ytterligare klassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72700000 Datanätstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000