750706-2023 - ResultatSverige-Linköping: Kemiska mineraler och gödningsmineraler
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Urea
Referensnummer: 23/75
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14300000 Kemiska mineraler och gödningsmineraler
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar bulkleverans av urea prills för NOx-reducering, typ SNCR rening i rökgaser.
Behovet omfattar <99% urea prills med en volym om cirka 1400 ton per år, varav cirka 180-200 ton per månad då åtgången är som högst. Under de månader där behovet är som lägst är åtgången cirka 40-100 ton per månad.&nbsp;
Under årets varmare månader minskar förbrukningen medan åtgången är högre under årets kallare månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24000000 Kemiska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen