75087-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Programmering av mjukvara samt rådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital plattform för gamifiering i Dalarna.
Referensnummer: RD 2016/128
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Destination Dalarna har identifierat behovet av att skapa förnyelse för att nå nya målgrupper och öka besöksnäringens internationella exponering. Detta projekt är första steget i att bygga upp en ny och unik innovationsmiljö. Målet är att etablera en digital plattform för gamifiering av upplevelser där social innovation och samhällsutmaningar används som drivkrafter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Destination Dalarna har identifierat behovet av att skapa förnyelse för att nå nya målgrupper och öka besöksnäringens internationella exponering. Störst potential för denna förnyelse har definierats i samarbetet med spelutvecklingsindustrin, genom gamifiering av upplevelser.
Detta projekt är första steget i att bygga upp en ny och unik innovationsmiljö. Målet är att etablera en digital plattform för gamifiering av upplevelser där social innovation och samhällsutmaningar används som drivkrafter.
Här ska besöksnäringsprodukter som bygger på spelteknikens logik utvecklas. Spelupplevelser ska omsättas i besöksupplevelser och vice versa. Avsikten är att företag och innovatörer ska få möjlighet att testa sina idéer, ta fram prototyper och få kompetensstöd, som innebär att man på sikt kan utveckla sin produkt/tjänst färdig för marknadsintroduktion.
Projektet kommer primärt att vända sig till företag inom besöksnäring och spelindustri, ideella föreningar och myndigheter med tillgång till API:er.
För genomförande av delar av projektet upphandlas tekniska konsulttjänster med inriktning mot gamifiering.