2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bottenaska inklusive transport
Beskrivning: Upphandlingen avser transport och omhändertagande av bottenaska från Filbornaverket i Helsingborg och Åkerslundsverket i Ängelholm. Uppdraget inkluderar:Åkerslundsverket: Preliminärt kommer Öresundskraft transportera bottenaskan från Åkerslundsverket till Filbornaverket, och leverantören ska hantera Bottenaskan från Filbornaverket. Detta kan komma att förändras och specificeras vid steg 2 i denna upphandling. Askan finns i specialbyggda containers som ägs av en underleverantör; hämtning ska ske alla dagar i veckan, även helgdagar vid behov. Filbornaverket: Bottenaska töms flera gånger om dagen och lastas in i container som ska hämtas tre (3) gånger om dagen, alla dagar i veckan.Transport till godkänd behandlingsanläggning.Mottagning och hantering enligt gällande tillstånd.Uppskattad volym: cirka 45 000 ton per år för Helsingborg och cirka 2 400 ton per år för Åkerslundsverket. Volymen kan variera över tid beroende på driftförhållanden.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120934:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90513400 Bortskaffande av aska