Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter Energisamordnare
Referensnummer: 18/67
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71314300 Konsulttjänster för energibesparing
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser konsulter för utförande av energisamordning med tillhörande energiberäkning för AB Svenska Bostäder med dotterbolag (nedan beställaren). Konsulterna ska agera som ansvarig- respektive biträdande konsult rörande energisamordning i samband med om- och nybyggnadsprojekt av i huvudsak flerbostadshus.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen