See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nybyggnad Smedsgärdsskolan
Beskrivning: Uppförande av en ny klimatsmart grundskola med namn Smedsgärdsskolan för 600 elever i årskurs F-9 med tillagningskök och tillhörande angöring och skolgård. Skolbyggnaden utförs enligt kraven för Miljöbyggnad Silver samt enligt kriterier för Passivhus Classic. Skolan ska vara klar till HT 2027.
Intern identifierare: KSTFU/ 2020:165
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Nybyggnad Smedsgärdsskolan