751658-2024 - Resultat
Sverige – Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader – Ramavtal fastighetsautomation - installation, integration och felavhjälpande
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal fastighetsautomation - installation, integration och felavhjälpande
Beskrivning: Upphandlingen genomförs enlig LUFS - Lag (2011:1029) om upphandling på försvars- och säkerhetsområdet. Ramavtalet omfattar installation och underhåll av utrustning och system för fastighetsautomation och omfattar bl.a. arbeten inom disciplinen (AMA Styr och övervakning) och tjänster för felavhjälpande service, systemunderhåll, systemintegration, support, installationer och leverans av material och komponenter för styr och övervakning. Ramavtalet omfattar även funktion för samordning och förvaltning av åtgärder och förändringar inom lokala styrsystem samt centralt SCADA plattform. Anbud kommer sedan i steg 2 att lämnas på fyra olika geografiska områden. Volymen är svår att bedöma men uppskattas till ca 20 Mkr per år enligt en utförligare beskrivning i upphandlingsdokumenten.
Intern identifierare: SPF2022-023
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Selektivt förfarande. I steg 1 ansöker intresserade leverantörer att få delta. Samtliga kvalificerade leverantörer erbjuds sedan i steg 2 att inkomma med anbud. Selektivt förfarande enligt LOUFS
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader
Ytterligare klassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45315600 Lågspänningsanläggningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000