75169-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Sölvesborg: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster
Referensnummer: KSKLK 2020/053
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tekniska konsulttjänster för Sölvesborgs kommun och Sölvesborgshem.
AUA. ALLMÄN ORIENTERING
Sölvesborgs kommun och Sölvesborgshem inbjuder att lämna anbud på tekniska konsulttjänster inom landskapsprojektering, trafikutredning, infrastruktur inom gata, mark och VA, geoteknik och markmiljöutredning. Anbud kan lämnas per område.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71351500 Markundersökningstjänster, 71420000 Landskapsarkitektur, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen