2. Förfarande
Förfarande
Titel: Fordonstvätt
Beskrivning: Upphandlingen omfattar fordonstvätt i tvättanläggning av SSAM:s tunga fordon. Tvätthallen ska vara belägen i Växjö tätort. De fordon som kommer att tvättas i tvätthallen finns i Växjö. Det är varken ekonomiskt eller miljömässigt motiverat att välja en tvättanläggning som finns utanför Växjö tätort. Målet med upphandlingen är att teckna ett ramavtal med en (1) leverantör.
Intern identifierare: 2024-00310
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50112300 Biltvätt och liknande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Mall (SSAM)
Beskrivning: Upphandlingen omfattar tvättning i tvätthall av SSAM:s tunga fordon (över 3,5 ton). Vi har för närvarande 26 insamlingsbilar, 3 slambilar, 3 lastbilar, 4 släp, 2 hjullastare. Vi har även några lätta lastbilar som kommer att tvättas i tvätthallen. Antal tvättar per år är ca 1 300 st. Tvätthallen ska vara belägen i Växjö tätort. Tvätt av fordonen kommer att ske för hand av vår egen personal. Fordonstvätt kommer att avropas löpande vid behov.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Tvätt av fordon