2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kommunal vuxenutbildning- Yrkesförare
Beskrivning: Beställaren avser att upphandla Kommunal vuxenutbildning på gymnasienivå, yrkesförare. Beställaren upphandlar yrkesförarutbildning, enligt Skolverkets yrkespaket inom följande: 1. Yrkesförare persontransporter, buss (500 GYP) 2. Yrkesförare godstransporter (lastbil) (600 GYP) 3. Yrkesförare godstransporter (lastbil) med tungt släp (800 GYP) Anbud ska lämnas på hela uppdraget, alternativa anbud accepteras inte. Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till ca 4 000 000 - 5 000 000 SEK.
Intern identifierare: 2023-59
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingen kommer att ske i ett enstegsförfarande enligt följande: 1. Beställaren annonserar upphandlingen och tillhandahåller upphandlingsdokumentet. 2. Leverantören lämnar anbud inom den tidsfrist som anges i upphandlingsdokumentet. 3. Beställaren prövar att inkomna anbud uppfyller samtliga obligatoriska krav. Dialog kan förekomma med leverantör, se närmare avsnitt 1.1.17. 4. Beställaren kan komma att initiera förhandlingar med en eller flera leverantörer som har lämnat anbud som uppfyller samtliga obligatoriska krav. Prövning av anbud och tilldelning av kontrakt enligt nedan kan dock ske utan föregående förhandling. 5. Beställaren genomför anbudsutvärdering och tilldelning enligt avsnitt 1.4 Prövning av anbud.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80000000 Undervisning och utbildning
Ytterligare klassificering (cpv): 80400000 Vuxen- och annan undervisning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000