751883-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Trädvård – Arboristtjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Arboristtjänster
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för arboristtjänster och däri tillkommande arbeten inom Eskilstuna kommun. Upphandlingen är uppdelad i två (2) anbudsområden - praktiserande arborist respektive konsulterande arborist. Praktiserande arborist omfattar beskärning, sektionsfällning, säkerhetsfällningar, bortforsling med mera inom parker, tätortsnära skogar och bostadsområden. Konsulterande arborist omfattar visuell bedömning av träd samt rådgivning avseende skötsel och åtgärder för såväl enstaka träd som alléer och större trädbestånd. Uppdraget inkluderar bland annat framtagande av trädvårdsplaner/trädplaner, trädskyddsplaner, inventeringar och utbildningsinsatser. Omfattning i detalj för respektive uppdrag anges i samband med beställning. Upphandlingen avser ramavtal. Köparen har för avsikt att teckna ramavtal med upp till tre (3) leverantörer per anbudsområde, under förutsättning att så många lämpliga anbud inkommer. Köparen har för avsikt att avropa tjänsterna enligt rangordning.
Intern identifierare: UE 26.097
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 77211500 Trädvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Intern identifierare: 1947627-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 1 - Praktiserande arborist
Beskrivning: Praktiserande arborist omfattar beskärning, sektionsfällning, säkerhetsfällningar, bortforsling med mera inom parker, tätortsnära skogar och bostadsområden.
Intern identifierare: 1955931-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 2 - Konsulterande arborist
Beskrivning: Konsulterande arborist omfattar visuell bedömning av träd samt rådgivning avseende skötsel och åtgärder för såväl enstaka träd som alléer och större trädbestånd. Uppdraget inkluderar bland annat framtagande av trädvårdsplaner/trädplaner, trädskyddsplaner, inventeringar och utbildningsinsatser.
Intern identifierare: 1955932-2