75192-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kinna: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Externa placeringar inom äldreomsorgen
Referensnummer: 20/99
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att teckna ramavtal med flera utförare för att tillgodose kommunens behov av enstaka platser hos extern part.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85311100 Äldreomsorg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser köpa platser som nedan på särskilt boende inom äldreomsorgen
1) Demensplatser
2) Platser för personer med beteendemässiga och psykiska symtom vid demens (BPSD)
Baserat på statistiken 2020 kan det vara upp till 4 - 6 placeringar per avtalsår.
Kommunen kommer att i första hand prioritera de egna boendena för placeringar utifrån den enskildes behov. Avtal som tecknas genom denna upphandling är ett komplement till kommunens verksamhet i egen regi, därmed kan antalet köpta platser ändras under avtalsperioden.
Kommunens behov av de efterfrågade tjänsterna varierar över tid. Kommunen förbinder sig inte till att beställa en viss volym avseende efterfrågade tjänsten i upphandlingen.