752036-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Entreprenör till fiberutbyggnad
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelEntreprenör till fiberutbyggnad
BeskrivningJönköping Energi Nät AB, Jönköping Energi AB nedan kallad den upphandlande organisationen bjuder in intresserade leverantörer att inkomma med ansökan om att få lämna anbud i upphandling av Entreprenör till fiberutbyggnad så som exempelvis fiberarbeten, blåsning av kablar, rör, dukt, grävning för nya dukter och underhållsgrävning av fibernätet. Installation hos kunder, svetsning av fiber i kabelskåp och brunnar, projektering och felsökning med mera.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119455:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 32560000 Fiberoptiska material, 45315100 Eltekniska installationer