2. Förfarande
Förfarande
Titel: Behandling av restavfall.
Beskrivning: Upphandlingen avser behandling av insamlat brännbart restavfall. Mängden mat- och förpackningsavfall blandat med inlevererat restavfall bedöms minska under avtalstiden då obligatorisk mat- och förpackningsinsamling från samtliga hushåll implementeras gradvis och ska vara infört under 2026.
Intern identifierare: KSUH/2024:60
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90513300 Avfallsförbränning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000