75221-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Trollhättan: VA-arbeten
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VA-sanering för tunnlar och ledningar på Hjortmossen och södra centrum med strategisk partnering som arbetsform
Referensnummer: 21/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45332200 VA-arbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Inom ramen för denna upphandling avser vi att separera spillvattenledning och tunnlarna från dagvatten samt lägga om vattenledningar. Syftet med att separera ledningar är att minska risken för översvämningar. Nyanläggning, omläggning och renovering av fiber, el och fjärrvärme kan även bli aktuellt inom Hjortmossen, Södra centrum och del av Karlstorp. Projektet förväntas påbörjas under våren 2021 och väntas pågå till och med 2025.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45332000 VA- och dräneringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen