2. Förfarande
Förfarande
Titel: Försörjning och livscykelhantering IT utrustning
Beskrivning: Denna upphandling avser försörjning av IT-utrustning och tjänster kopplade till dessa.
Intern identifierare: NV-25-037284
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Denna upphandling avser försörjning av IT-utrustning och tjänster kopplade till dessa. Den kommande leverantören ska kunna ta hand om myndighetens IT-utrustning genom hela livscykeln (inköpta från leverantören men även av Naturvårdsverkets redan ägda utrustning). Utöver försörjning ska kommande leverantör erbjuda tjänster såsom reparation, återvinning, återbruk, destruktion av enheter/hårddiskar som innehåller data, enhetsregistrering av mobila enheter, applicering av skyddsutrustning på enheter, konsulttjänster samt en option på tjänst för uppsättning, support och underhåll av mötesrumsteknik.
Intern identifierare: 1773739-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Alternativ 1: Krav på leverantör
Beskrivning: Alternativ 1: Anbudsgivaren ska välja en (1) av delarna ”Krav på leverantör” eller ESPD (European Single Procurment Document). Väljer Anbudsgivaren "Krav på leverantör" ska samtliga efterfrågade bevis bifogas vid inlämnade av anbudet. Väljer Anbudsgivaren alternativet ESPD fungerar den som en egenförsäkran att Anbudsgivaren uppfyller ställda krav på leverantör. Anbudsgivaren ska i sådant fall vara beredda att på uppmaning inom angiven tid kunna lämna in bevis som visar att ställda krav uppfylls.
Intern identifierare: 1813748-1