2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter - Mark, Gata och VA
Beskrivning: Avsikten med denna upphandling är att upphandla ett ramavtal avseende tekniska konsulttjänster inom Mark, gata och VA. Upphandlingen omfattar en organisation med konsulter som stöd för beställaren i arbetet i både mindre och större projekt. Uppdrag kan innefatta exempelvis projektering, inventering, förstudier, utredning, samt framtagande av förfrågningsunderlag (utförande- samt totalentreprenad), bygghandlingar och relationshandlingar med mera. Uppdragen kan avse generalkonsultuppdrag, komplett projektering inklusive erforderliga fältarbeten till exempel geoteknisk undersökning, markmiljöprovtagning samt inmätning.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119254:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning