752423-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster – Tekniska konsulttjänster Infrastruktur VA, gata, park
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulttjänster Infrastruktur VA, gata, park
Beskrivning: Upphandlingen omfattar Tekniska konsulttjänster i detaljprojekteringsskedet av infrastruktur VA, gata, park inför upphandling av entreprenad. Delområde Generalkonsult avser en leverantör med samordningsansvar som tillhandahåller roller inom efterfrågade teknikområden och ska för Mölndals stads räkning leda projekt för detaljprojektering inom infrastruktur under ramavtalstiden. Upphandlingen omfattar följande delområden: Generalkonsult Mark VA Mätning Geoteknik Arkitekttjänster landskap Belysning
Intern identifierare: 352/2023
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71541000 Byggteknisk projektledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del (2)
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 1 Generalkonsult
Beskrivning: Avtalsområdet omfattar generalkonsulttjänst med tillhörande roller inom olika teknikområden för framtagande av förfrågningsunderlag inför upphandling av entreprenad. Mölndals stads vill via avtal generalkonsult handla upp konsulter inom samtliga teknikområden där generalkonsulten har ett helhetsansvar för projektet med avseende på samordning mot alla teknikområden och eventuella underkonsulter. Vilka teknikområden som kommer att handlas upp kommer att variera beroende på typ av projekt. Leverantörens projektorganisation För utförande av tjänster behöver leverantören kunna tillhandahålla följande konsultroller med god kunskap inom respektive kompetensområde: Uppdragsledning Mark VA Mätning Geoteknik Geotekniska undersökningar Arkitekttjänster landskap Belysning BAS-P Trafik Miljö Miljöundersökningar Riskanalys
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde 2 Mark
Beskrivning: Avtalsområdet omfattar teknikområde mark med tillhörande roller inom olika teknikområden för framtagande av förfrågningsunderlag inför upphandling av entreprenad. Mölndals stads kommer via avtal mark handla upp konsulter för mindre uppdrag med huvudfokus på markprojektering. Leverantörens projektorganisation För utförande av tjänster behöver leverantören kunna tillhandahålla följande konsultroller med god kunskap inom teknikområdet: Uppdragsansvarig Teknikansvarig mark Handläggare mark Biträdande handläggare mark Mätingenjör BAS-P Endast en person per projekt kan användas i kategorin uppdragsansvarig. I anbud/budget ska kategorier enligt ramavtalet användas. Leverantören ska utse en kontaktperson som Mölndals stad kan vända sig till med förfrågningar samt kontakta gällande övergripande frågor för ramavtalet. Uppdrag inom avtalsområdet innefattar detaljprojektering, upprättande av förfrågningsunderlag inför upphandling av entreprenad. Uppdragen kräver stor kunskap inom ABK 09, AB04, ABT06, och AMA. Uppdragens storlek kommer att vara mindre, vilka resurser som är aktuella för respektive uppdrag kommer att variera och redovisas för aktuellt uppdrag.
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Delområde 3 VA
Beskrivning: Avtalsområdet omfattar teknikområde VA med tillhörande roller inom olika teknikområden för framtagande av förfrågningsunderlag inför upphandling av entreprenad. Mölndals stads kommer via avtal VA handla upp konsulter för mindre uppdrag med huvudfokus på VA-projektering. Leverantörens projektorganisation För utförande av tjänster behöver leverantören kunna tillhandahålla följande konsultroller med god kunskap inom teknikområdet: Uppdragsansvarig Teknikansvarig VA Handläggare VA Biträdande handläggare VA Mätingenjör BAS-P Endast en person per projekt kan användas i kategorin uppdragsansvarig. I anbud/budget ska kategorier enligt ramavtalet användas. Leverantören ska utse en kontaktperson som Mölndals stad kan vända sig till med förfrågningar samt kontakta gällande övergripande frågor för ramavtalet. Uppdrag inom avtalsområdet innefattar detaljprojektering, upprättande av förfrågningsunderlag inför upphandling av entreprenad. Uppdragen kräver stor kunskap inom ABK 09, AB04, ABT06, och AMA. Uppdragens storlek kommer att vara mindre, vilka resurser som är aktuella för respektive uppdrag kommer att variera och redovisas för aktuellt uppdrag.
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Delområde 4 Mätning
Beskrivning: Uppdrag inom avtalsområdet innefattar inmätning av befintligheter inför detaljprojektering. Mätningen ska ske med terrester mätning (GPS eller totalstation) och medelfel i XYZ ska vara mindre än 5 cm. I de projekt där projektledaren gör en bedömning att högre noggrannhet krävs på grund av till exempel dåligt fall kan i stället en eller flera byggfixar användas som utgångshöjd för projektering, ledningsförläggning och inmätning. I dessa fall sker inmätning med totalstation där höjdetableringen hämtas från aktuell byggfix. I standarduppdrag ska terräng, ytskikt, väganordningar, vägmarkering, kantstöd uk ök, murar, belysningsstolpar, brunnar, ventiler, brandposter, vattengångar, träd, vegetation, diken, slänter, anslutningar, lekutrustning, planteringsytor, elskåp, och dylikt mätas in.
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Delområde 5 Geoteknik
Beskrivning: Avtalsområdet omfattar teknikområde geoteknik med tillhörande roller inom olika teknikområden för framtagande av förfrågningsunderlag inför upphandling av entreprenad. Mölndals stads kommer via avtal geoteknik handla upp konsulter för mindre uppdrag med huvudfokus på geoteknik. Leverantörens projektorganisation För utförande av tjänster behöver leverantören kunna tillhandahålla följande konsultroller med god kunskap inom teknikområdet: Uppdragsansvarig Teknikansvarig geoteknik Handläggare geoteknik Biträdande handläggare geoteknik Geotekniska undersökningar BAS-P Mätingenjör Endast en person per projekt kan användas i kategorin uppdragsansvarig. I anbud/budget ska kategorier enligt ramavtalet användas. Leverantören ska utse en kontaktperson som Mölndals stad kan vända sig till med förfrågningar samt kontakta gällande övergripande frågor för ramavtalet. Uppdrag inom avtalsområdet innefattar detaljprojektering, upprättande av förfrågningsunderlag inför upphandling av entreprenad. Uppdragen kräver stor kunskap inom ABK 09, AB04, ABT06, och AMA. Uppdragens storlek kommer att vara mindre, vilka resurser som är aktuella för respektive uppdrag kommer att variera och redovisas för aktuellt uppdrag.
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Delområde 6 Arkitekttjänster landskap
Beskrivning: Avtalsområdet omfattar teknikområde arkitekttjänster landskap med tillhörande roller inom olika teknikområden för framtagande av förfrågningsunderlag inför upphandling av entreprenad. Mölndals stads kommer via avtal arkitekttjänster landskap handla upp konsulter för mindre uppdrag med huvudfokus på projektering landskap. Leverantörens projektorganisation För utförande av tjänster behöver leverantören kunna tillhandahålla följande konsultroller med god kunskap inom teknikområdet: Uppdragsansvarig Teknikansvarig arkitekttjänster landskap Handläggare arkitekttjänster landskap Biträdande handläggare arkitekttjänster landskap Mätingenjör BAS-P Endast en person per projekt kan användas i kategorin uppdragsansvarig. I anbud/budget ska kategorier enligt ramavtalet användas. Leverantören ska utse en kontaktperson som Mölndals stad kan vända sig till med förfrågningar samt kontakta gällande övergripande frågor för ramavtalet. Uppdrag inom avtalsområdet innefattar detaljprojektering, upprättande av förfrågningsunderlag inför upphandling av entreprenad. Uppdragen kräver stor kunskap inom ABK 09, AB04, ABT06, och AMA. Uppdragens storlek kommer att vara mindre, vilka resurser som är aktuella för respektive uppdrag kommer att variera och redovisas för aktuellt uppdrag.
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Delområde 7 Belysning
Beskrivning: Avtalsområdet omfattar belysning med tillhörande roller inom olika teknikområden för framtagande av förfrågningsunderlag inför upphandling av entreprenad. Mölndals stads kommer via avtal belysning handla upp konsulter för mindre uppdrag med huvudfokus på belysnings-projektering. Leverantörens projektorganisation För utförande av tjänster behöver leverantören kunna tillhandahålla följande konsultroller med god kunskap inom teknikområdet: Uppdragsansvarig Teknikansvarig belysning Handläggare belysning Biträdande handläggare belysning Mätingenjör BAS-P Endast en person per projekt kan användas i kategorin uppdragsansvarig. I anbud/budget ska kategorier enligt ramavtalet användas. Leverantören ska utse en kontaktperson som Mölndals stad kan vända sig till med förfrågningar samt kontakta gällande övergripande frågor för ramavtalet. Uppdrag inom avtalsområdet innefattar detaljprojektering, upprättande av förfrågningsunderlag inför upphandling av entreprenad. Uppdragen kräver stor kunskap inom ABK 09, AB04, ABT06, och AMA. Uppdragens storlek kommer att vara mindre, vilka resurser som är aktuella för respektive uppdrag kommer att variera och redovisas för aktuellt uppdrag.
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: E-handelsvillkor
Beskrivning: Mölndals stad har ett elektroniskt beställningssystem som hanterar hela kedjan från katalog och order till fakturahantering elektroniskt. I beställningssystemet kan avtalsleverantörer visa avtalade varor och tjänster. Mölndals stad använder sig idag av Visma Proceedos e-handelssystem, i systemet finns möjlighet att ansluta leverantörer på ett flertal sätt. För samtliga leverantörer gäller att fakturering ska ske elektroniskt via systemet om inte Mölndals stad anger annat. De format som stöds av systemet beskrivs nedan samt utförligt i bifogat dokument "Handledning anslutning e-handel Mölndals stad". Om beställningsrutinerna förändras under avtalstiden så ska leverantören anpassa sig efter det. Ersättning utgår inte för att leverantören ska ansluta sig till systemet. Anslutning till stadens e-handel kan i de enklaste fallen bestå av: en produktkatalog i Excel, inköpsorder via e-post och e-faktura via den kostnadsfria webbportalen Supplier center. Om stadens beställningssystem byts ska leverantören ansluta sig till det nya systemet. Ersättning utgår inte för att leverantören ska ansluta sig till systemet.