2. Förfarande
Förfarande
Titel: Systemstöd för hantering av informationstillgångar
Beskrivning: Upphandlingen omfattar samtliga nämnder och bolag i Region Stockholm med i nuläget cirka 5000–7000 medarbetare som behöver ha åtkomst till det efterfrågade systemstödet och cirka 200–500 medarbetare som kan förväntas nyttja systemstödet samtidigt. Upphandlingen omfattar även eventuellt tillkommande nämnder och bolag.
Intern identifierare: RS 2024-0704
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 22456000 Licenser, 30121400 Dupliceringsmaskiner, 30121430 Digitala dupliceringsmaskiner, 48000000 Programvara och informationssystem, 48218000 Programvara för licenshantering, 48310000 Programvara för dokumentredigering, 48312000 Programvara för elektronisk publicering, 48810000 Informationssystem, 64216200 Elektroniska informationstjänster, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212200 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, Internet och intranät, 72212210 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, 72212218 Programvaruutvecklingstjänster för licenshantering, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik, 72222100 Strategisk granskning av informationssystem eller informationsteknik, 72222200 Strategisk planering av informationssystem eller informationsteknik, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79100000 Juridiska tjänster, 79140000 Juridisk rådgivning och informationstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del