75250-2021 - ResultatSverige-Solna: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
ÄT85 Arninge
Referensnummer: UH-2020-87
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Vattenfall Eldistribution AB avser att uppföra en ny transformatorstation, Arninge, med bakgrund av att Ellevio önskar en ny uttagspunkt för deras lokalnät.
Föreliggande projekt omfattar ett nytt luftisolerat 130 kV-ställverk, ett nytt metallkapslat 20 kV ställverk, nya transformatorer, nya nollpunktsutrustningar. Ny kontroll-, relä, tele- och kommunikationsutrustning, strömförsörjningsutrustning samt ny ställverks- och manöverbyggnad.
Koordinater i SWEREF 99 TM:
N: 6597437.5451
E: 676708.6245
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen