2. Förfarande
Förfarande
Titel: Mensboxar
Beskrivning: Upphandling av mensboxar. Mensboxen är en lösning avsedd för att erbjuda kostnadsfria mensskydd i arbetsmiljöer. Lösningen kan utformas som en automat, dispenser eller låda och ska innehålla ett urval av mensskydd såsom bindor och tamponger. Syftet är att främja tillgänglighet, inkludering och hygien genom att säkerställa att mensskydd finns lättillgängliga vid behov. Produkten ska vara enkel att använda, hygienisk och möjlig att fylla på vid behov.
Intern identifierare: RS 2025-05082
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 42968200 Automater för hygienartiklar
Ytterligare klassificering (cpv): 33700000 Hygienartiklar, 33771000 Sanitetsartiklar av papper, 33771100 Dambindor eller tamponger, 42968000 Automater
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000