752854-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Programvara för kassasystem – System för biljettbokning och entrékassa
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: System för biljettbokning och entrékassa
Beskrivning: Upphandlingen avser ett system med funktionalitet som ska stötta besökare i att boka och betala entrébiljetter och aktiviteter/event på såväl Naturhistoriska riksmuseet som på Cosmonova.
Intern identifierare: 632-2026
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48110000 Programvara för kassasystem
Ytterligare klassificering (cpv): 22459000 Biljetter, 48000000 Programvara och informationssystem, 48445000 Programvara för kundhantering, 48810000 Informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212110 Programvaruutvecklingstjänster för kassasystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 92520000 Musei- och tillhörande tjänster, 92521000 Museitjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000