7532-2022 - ÄndringSverige-Landskrona: Brandfordon
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Höjdfordon
Referensnummer: 2021/3284
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144210 Brandfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverans av ett Höjdfordon till Räddningstjänsten i Landskrona stad.
Fordonet är avsett att användas vid räddningstjänst i överensstämmelse med lagen och förordningen om Skydd mot olyckor samt i verksamheter gränsande till detta, som till exempel övningar och utbildning.
Fordonet ska vara utformat som höjdfordon med maskinstege med vikbar topp, släckvattenpump och flertalet fack för utrustning.
Fordonet ska vara utformat som höjdfordon med maskinstege med vikbar topp, släckvattenpump och flertalet fack för utrustning.
Uppskattat pris för denna upphandling är 7 500 000kr.