75320-2023 - ÄndringSverige-Örebro: Byggnadsanläggning
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tamarinden Nybyggnation av bostäder, Tamarindvägen
Referensnummer: 21/119
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Tamarinden ska bli en hållbar och smart stadsdel som karaktäriseras av nytänkande, aktivitet och grönska.
Att husen delar energi på ett helt nytt sätt är exempel på resultatet av det spännande samarbetet mellan Örebro kommun, Öbo, E.ON, samt byggaktörerna Friendly Building, Magnolia, Serneke och Tornet – tillsammans bygger vi Tamarinden.
Ambitionen är att Tamarinden kan vara en prototyp för hur vi i Sverige kan bygga klimatsmart och därmed bidra till att snabba på klimatomställningen.