2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling nytt tillståndssystem, förbättrad tillståndsgivning
Beskrivning: Upphandlingen omfattar: Införande och drift av IT-stöd för: Förnyat tillståndssystem o handläggning av markupplåtelse. o ansökan och handläggning av schakttillstånd. o ansökan och handläggning av trafikanordningsplaner på allmän platsmark. o handläggning och fältinspektion av tillsynsärenden. Licensiering av systemstödet för specificerat antal av Trafikkontorets handläggare, för övriga systemanvändare inom staden och för obegränsad antal externa intressenter (tillståndssökande). Inom ramen för införandet ska Leverantören ansvara för: - projektledning. - migrering av information från två befintliga systemstöd (markupplåtelse respektive schakttillstånd). - installation och konfigurering av teknisk systemmiljö (SaaS-lösning). - uppsättning av specificerade integrationer till Trafikkontorets systemstöd, såsom bl.a. ekonomisystem och geodatatjänster. - konfigurering och övrig anpassning av systemstödet för stödjande av trafikkontorets verksamhetsprocesser inom tjänsteområdet. - verifiering av informationssäkerhetskrav och övrigt stöd i acceptanstester. - grundutbildning av användare och systemadministratörer. - driftsättning och överlämning till förvaltningsorganisation. Under drift och förvaltningsskedet ska Leverantörenansvara för: - drift och underhåll i enlighet med SLA, specificerade informationssäkerhetskrav och övriga icke-funktionella krav. - rapportering och deltagande i förvaltningssamverkan i enlighet med samverkanshandboken. - löpande anpassning av systemstödet utifrån förändrade omvärlds- och lagkrav. - övrig vidareutveckling, integrationer eller anpassning av systemstödet efter överenskommelse med Beställaren. Systemstödet omfattar gränssnitt för Beställarens personal kring handläggning av ärenden inklusive viss rapportgenerering, för externa målgrupper för tillståndsansökan, och för systemkonfiguration. För mer detaljer, se övriga underlag i förfrågan.
Intern identifierare: T2025-00169
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72268000 Tillhandahållande av programvara
Ytterligare klassificering (cpv): 48219300 Programvara för administration, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48332000 Programvara för schemaläggning, 48810000 Informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Förbättrar tillståndssystem
Beskrivning: Under drift och förvaltningsskedet ska Leverantörenansvara för: - drift och underhåll i enlighet med SLA, specificerade informationssäkerhetskrav och övriga icke-funktionella krav. - rapportering och deltagande i förvaltningssamverkan i enlighet med samverkanshandboken. - löpande anpassning av systemstödet utifrån förändrade omvärlds- och lagkrav. - övrig vidareutveckling, integrationer eller anpassning av systemstödet efter överenskommelse med Beställaren. Systemstödet omfattar gränssnitt för Beställarens personal kring handläggning av ärenden inklusive viss rapportgenerering, för externa målgrupper för tillståndsansökan, och för systemkonfiguration. För mer detaljer, se övriga underlag i förfrågan.
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd