75347-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resebyråtjänst
Referensnummer: RS/191856
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar:
Bokningssystem som regionen kan enkelt lägga sin resebokning
Avser möjlighet att boka komplett konferens med lokal, mat och boende
Resor med flyg, inrikes och utrikes (hela världen)
Resor med tåg, inrikes och utrikes (hela världen)
Resor med tåg- och flygtaxi
Resor med buss, inrikes och utrikes
Resor med båt, inrikes och utrikes
Hotellrum, inrikes och utrikes, inklusive voucherhantering
Av- och ombokningar, krediteringar samt reklamationshantering
Service och supporttelefon för bokning, ombokning och avbokning alla tider på dygnet, eftersom resor sker hela tiden, måste leverantören kunna finnas tillhands om verksamheter behöver boka om biljetter eller behov av transport vidare eller liknande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster, 63500000 Tjänster utförda av resebyråer, utflyktsarrangörer och turistbyråer, 63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Resor med exempelvis tåg och taxi kan komma att bokas direkt av regionen hos berörd transportör.
Boende på hotell i samband med deltagande i konferenser, kurser eller motsvarande kan komma att bokas utanför avtalet.
Leverantören ska följa regionens rutiner och riktlinjer vid bokningar, se bilaga 2.
Beräknad avtalslängd är fyra (4) år.