75353-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Reparation och underhåll av medicinsk utrustning och precisionsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service av befintliga maskiner
Referensnummer: 2-4583/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50400000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning och precisionsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Universitetstandvården hos Karolinska Institutet (KI) behöver ett serviceavtal för årligt förebyggande underhåll, upprepad prestandakontroll samt att nödvändiga reparationer ska kunna utföras på tre (3) diskdesinfektorer, två (2) autoklaver, en (1) kabinettdiskdesinfektor och två (2) utlastare samt två (2) inlastare till autoklaverna på sterilcentralen. Nödvändiga reservdelar vid behov behöver också ingå i serviceavtalet eftersom maskinerna utgör medicintekniska produkter.
Befintliga maskiner har förvärvats genom öppen upphandling 16053/UI 2-2479/2016, där Getinge tilldelades kontrakt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50530000 Reparation och underhåll av maskiner, 50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Universitetstandvården behöver ett fyra (4) årigt serviceavtal för årligt förebyggande underhåll (FU), upprepadprestandakontroll (UPK) samt att nödvändiga reparationer ska kunna utföras på följande maskiner:
AUTOKLAV Nr 1 GSS64H Individnr BAA077646 (2017)
AUTOKLAV Nr 2 GSS64H Individnr BAA077647 (2017)
DISKDESINFEKTOR Nr 1 S8666 Individnr WAA073669 (2017)
DISKDESINFEKTOR Nr 2 S46-4 Individnr WAA073863 (2017)
DISKDESINFEKTOR Nr 3 S46-4 Individnr WAA073878 (2017)
Inlastare Individnr 171600043 (2017)
Utlastare Individnr 170600044 (2017)
Inlastare Individnr 171600041 (2017)
Utlastare Individnr 170600042 (2017)
KABINETTDISK (Vagnsdisk) 9120E Individnr WAA 078996 (2017)