753790-2023 - ResultatSverige-Kristianstad: Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
PET/CT-system
Referensnummer: 2023-O001023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Ett (1) styck PET/CT-system med möjlighet för Region Skåne till avrop av option på ytterligare ett (1) styck PET/CT-system med fri placering i Region Skåne.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33111000 Röntgenapparatur, 33115100 Datortomografer ("CT scanner")
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser köp av ett (1) fabriksnytt PET/CT-system inom Region Skånes Bild- och funktions diagnostiska verksamhet (BoF) inklusive leverans, installation, utbildning, dokumentation, tillbehör, ansvar för idrifttagning, återköp, demontering och bortforsling av befintlig utrustning samt option på ytterligare ett (1) system med fri placering inom Region Skåne.