75384-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Mörbylånga: Byggnation av anläggning för behandling av vatten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nytt vattenverk Mörbylånga - byggnads-, mark- och VVS-entreprenad
Referensnummer: 2017/001144
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45252120 Byggnation av anläggning för behandling av vatten
II.1.4.
Kort beskrivning
Under 2015/2016 drabbades Mörbylånga kommun av akuta problem med vattenförsörjningen. Kommunen har därför beslutat att bygga ett nytt vattenverk baserat på avsaltningsteknik i Mörbylånga tätort. Det planerade vattenverket ska ha en produktionskapacitet på 4 000 m3 dricksvatten per dygn. Denna upphandling, Byggentreprenaden, avser byggnadsarbeten, VVS-installationer samt mark- och yttre ledningsarbeten för vattenverket.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45236000 Markanläggning, 45252126 Byggnation av reningsanläggning för dricksvatten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen