Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mälarvägen
Referensnummer: KSTFU/2018:72
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upplands Väsby kommun har tagit beslut att förtäta centrala Upplands Väsby. I och med detta skall befintlig VA-infrastruktur byggas om och förnyas för att möta de krav som ställs för ny bostadsbebyggelse.
Uppdraget innebär detaljprojektering och utförande av denna entreprenadI detta projekt skall Upplands Väsby kommun anlägga en ny självfallsledning för anslutning till en befintlig tunnel. Den nya spillvattenledningen går genom centrala Upplands Väsby och ska avleda spillvatten från östra sidan av E4:an med självfall till Käppalaförbundets spillvattentunnel (Käppalatunneln).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning, 45232420 Anläggningsarbete för avloppsledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen