753976-2023 - PlaneringSverige-Kristianstad: Medicinska förbrukningsartiklar
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern Remiss Suturer, stapler, vävnadslim, hemostatikum, clips
Referensnummer: 2023-O000156
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Skåne planerar att upphandla suturer, ligaturer, specialinstrument, staplingprodukter, kärlband, booties, pledgets, vävnadslim, specialförband, hemostatikum och clips och publicerar här utkast på upphandlingsdokument som extern remiss.
Genom extern remiss önskar vi att:
- öppna upp för dialog med bland annat företag och branschorganisationer
- utveckla, kvalitetssäkra och förbättra våra upphandlingsdokument
- öka antalet kvalitativa anbud
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141100 Förbandsartiklar; clips, suturer och ligaturer, 33141120 Clips, suturer och ligaturer, 33141121 Kirurgiska suturer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen