754459-2023 - ResultatSverige-Jönköping: Datanätstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inomhusnät för mobiltäckning på Regionens sjukhus
Referensnummer: RJL 2023/360
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72700000 Datanätstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Teknik som möjliggör mobil inomhustäckning på våra tre sjukhus.
Avtalsperiod
Avtalet träder ikraft när det undertecknats av båda parter. Avtalet gäller under tolv (12) månader ifrån avtalstecknande, men förlängs automatiskt med tre (3) månader i taget tills att Köparen leveransgodkänt samtliga tre inomhusnät. Ifrån tidpunkten då det sista inomhusnätet leveransgodkänts löper avtal ytterligare tre (3) månader varvid det därefter upphör att gälla.
Att avtalet upphör att gälla påverkar inte giltighetstiden för avtalade åtaganden och förpliktelser, som ex. garantitid.
I samband med att Avtalet upphör att gälla, och sex (6) månader därefter, har Köparen möjlighet att teckna service- och underhållsavtal med Leverantören enligt Anbudsunderlaget.
För det fall att angiven avtalsperiod i avtalets sidhuvud avviker från avtalstiden som anges ovan ska avtalstiden enligt detta avsnitt gälla.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32400000 Nät, 45231600 Anläggningsarbete för kommunikationsledningar, 45232332 Arbeten som rör telekommunikationer, 72710000 Tjänster för lokalt datanät
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen