Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontrastinjektorer med förbrukning 2023
Referensnummer: 22-IU-62
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar köp av 7st kontrastinjektorer till regionens röntgenavdelningar som utför datatomografi (DT) samt avtal om förbrukningsmaterial och option om återköp samt service-underhållsavtal som är kopplat till upphandlingsföremålet för avrop under hela avtalstiden enligt beskrivning i Kravspecifikation och Mall för Upphandlingskontrakt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen