See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av Konsulter för projektledning och monitorering av kliniska studier
Beskrivning: Upphandlingen avser att tillgå konsulter för projektledning och monitorering av kliniska studier till forskare i Region Örebro län.
Intern identifierare: 24RS10264
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 73100000 Forskning och experimentell utveckling, 73300000 Planering och genomförande av forskning och utveckling
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Upphandling avseende konsulter för projektledning och monitorering av kliniska studier. Upphandlingen sker i enlighet med undantaget för forsknings- och utvecklingstjänster (FoU tjänster).
Intern identifierare: 1720814-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Krav på tjänsten - Projektledning
Beskrivning: Inom Regionens verksamheter kan forskare som ansvarar för kliniska studier, inklusive prövningar av läkemedel, medicintekniska produkter och avancerade terapiläkemedel (ATMP), ha behov av kvalificerat administrativt och regulatoriskt stöd i form av projektledning.
Intern identifierare: 1760333-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Krav på tjänsten - Monitorering
Beskrivning: För att säkerställa att prövningar genomförs enligt gällande regelverk krävs kvalitetssäkring i form av monitorering, men kan även vara aktuellt i andra kliniska studier.
Intern identifierare: 1760334-2